مزایا هایفو(هایفو تراپی)

۱- بدون جراحی می‌باشد در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی و ... را ندارد.
۲- فقط در یک جلسه انجام می‌شود.
۳- نتایج ماندگار دارد.
۴- درد ندارد (چون درد غیر تحملی ندارد پس حتی نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد).
۵- نیاز به بستری ندارد (بصورت سرپایی انجام می‌شود).
۶- روشی بی‌خطر و ایمن برای انسان می‌باشد چون هیچ نوع اشعه‌ای ندارد یعنی هایفو (HIFU) دقیقا مثل سونوگرافی با امواج صوتی اولتراسوند عمل می‌کند که کاملا بی‌خطر است.
۷- هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و ... روی پوست ایجاد نمی‌کند.

 

نتایج و اثرات هایفوتراپی 

۱- لیفت (بالا کشیدن ابروها)
۲- رفع افتادگی پلک بالا
۳- رفع چروک‌های کناره‌های خارجی چشم‌ها (چین‌های پنجه کلاغی)
۴- لیفت گونه‌ها
۵- کم شدن عمق خطوط خنده و گریه (رفع افتادگی گوشه‌های لب‌ها)
۶- رفع افتادگی‌های زیر چانه (رفع افتادگی پایین صورت )
۷- رفع غبغب
۸- رفع چین و چروک‌های صورت و بالا گردن
۹- سفت و محکم شدن پوست صورت

چرا تکنولوژی هایفو (HIFU) مورد استقبال فراوان مردم قرار گرفته است؟

هایفو (HIFU) موثرترین و مدرن‌ترین تکنیک لیفت صورت به روش غیر جراحی می‌باشد که مکانیسم عملکردش با امواج صوتیاولتراسوند ساده (دقیقا مثل دستگاه سونوگرافی معمولی) می‌باشد بنابراین کاملا ایمن و بی ضرر می‌باشد (یعنی هایفو هیچ نوع اشعه‌ای ندارد) و فقط در یک جلسه کوتاه ‌مدت (حدودا ۴۵ دقیقه ای) بدون هیچ نوع درد غیر قابل تحملی بطور رضایت‌بخشی باعث کشیدن (لیفت) صورت آن هم با نتیجه‌ای ماندگار می‌شود، پس خیلی واضحح است که چون بدون جراحی (بدون هیچ نوع خونریزی) و آن هم فقط در یک جلسه بتوانیم صورت شخص را بطور واضح و محسوس آن هم با اثر ماندگار باا استفاده از تکنولوژی جدید (HIFU) لیفت کنیم پس بی شک استقبال فراوان و افزایش اقبال عمومی برای استفاده از این تکنیک بی‌نظیر قرن حاضر کاملا انتظار می‌رود استفاده گردند.

چرا تکنولوژی هایفو (HIFU) اهمیت خاص و ارزشمندی بی‌نظیری نسبت به سایر روش‌ها دارد؟

در ابتدا باید بگوئیم چون پوست یک فرد بالغ حدود ۲ متر مربع وسعت دارد. پوست‌ها، بزرگترین ارگان بدنمان می‌باشد. ضمنا چون پوست ما ارگان سطحی و در معرض دیدی می‌باشد، بنابراین کاملا بدیهی است که زیبایی پوست نقش مهم واساسی در زیبایی ما دارد پس پوستی سالم، بدون چین و چروک، با قوامم سفت و مستحکم، بدون شلی و افتادگی و ... یک عامل بسیار مهم برای داشتن زیبایی و جوانی و افزایش حس اعتماد به نفس می‌باشد و بر عکس پوستت شل و افتاده و دارای چروک نشانه پیری و باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود.
آنقدر این موضوع در طب پوست و زیبایی دارای اهمیت است که از سالیان گذشته محققین و پزشکان پژوهشگر در تمام دنیا همواره به دنبال کشف و ابداع  روشهای متفاوت و موثرتر در جهت رفع  افتادگی پوست و از بین بردن چروک‌های ناخوشایند پوست بوده و هستند و در نهایت آخرین و جدیدترین تکنولوژی قرن حاضر که لیفتینگ صورت و با تکنولوژی فوق پیشرفته هایفو (HIFUU) ابداع و موجب توجه فراوان پزشکان و عموم علاقمندان به طب زیبایی شد.

جهت یادآوری و بطور خلاصه باید بگوییم پوست انسان از سطح به عمق دارای ۳ لایه می‌باشد:

۱- لایه سطحی  - اپیدرم (Epidermis)
۲- لایه میانی – درم (Derm)
۳- لایه عمقی – هیپودرم یا (sub cutaneus fat)

درون لایه میانی پوست یعنی لایه درم (Derm) یک شبکه توری مانند حاوی رشته‌های پروتئینی خاصی بنام کلاژن و الاستین وجود دارد بطوریکه این رشته‌ها (فیبرها) مانند داربستی مستحکم، همانند ستونهای قوی باعث قوام و سفتی بنای پوست انسان می‌شوند. اما متاسفانه این الیاف کلاژن و الاستین توسط ۲ دسته عوامل داخلی و خارجی مورد آسیب و تخریب قرار می‌گیرند.

۴ - عوامل داخلی مثل (ژنیتک، نژاد، جنس فرد و ...)
۵ - عوامل خارجی مثل (اشعه UV خورشید، مصرف سیگار، الکل و ...)
آسیب به این داربست شبکه‌ای شکل حاوی رشته‌های کلاژن و الاستین است که باعث بروز شلی پوست و افتادگی آن و ایجاد چین و چروک و ... در پوست می‌گردد.
ما می‌توانیم از بعضی از عوامل آسیب‌رسان پوستی پیشگیری کنیم بعنوان مثال می‌توانیم با استفاده از کرمهای ضد آفتاب از اثرات مضر اشعه UV نور خورشید جلوگیری کنیم و ولیکن عواملی مثل ژنتیک، اثرات نیروی جاذبه و ... غیر قابل پیشگیری می‌باشند.

 

 از سالهای گذشته تا به امروز بتدریج روشهای مختلف و فراوانی  برای درمان چین و چروک‌های پوست و رفع شلی و افتادگی آن بوده‌اند که به چندین مورد آنها در ذیل اشاره می‌کنیم:

۱- لیفتینگ صورت به روش جراحی(phytidectomy )
با توجه به تهاجمی بودن و عوارض جراحی و بیهوشی این روش خوشایند و مورد استقبال همگان نمی‌باشد و تنها در موارد خاص مثل افتادگی‌های بسیار شدید صورت مورد استفاده می‌باشد.

۲- استفاده از نخ‌های سیلوهت جهت لیفت صورت
لیفت با نخ به این صورت است که با یک برش کوچک در پوست ناحیه سر، تعدادی از این نخ‌ها را در عمق خاصی در زیر پوست صورت کار گذاشته می‌شود. اماا در این روش هم، چون یک برش کوچک در پوست سر ایجاد می‌شود یک روش نیمه تهاجمی می‌باشد و در تایید میزان اثربخشی یا عدم اثربخشی آن اختلافف زیادی بین پزشکان وجود دارد .
۳-استفاده از لیزر co2 و RF (رادیوفرکوئنسی) و  FMRR (فرکشنال میکرونیدلیگ رادیو فرکوئنسی )

در سال‌های اخیر روش‌هایی مثل لیزر co2 و RF (رادیوفرکوئنسی) و اخیرا روش FMR وارد عرصه پوست و زیبایی شدند. که مکانیسم عملکرد همگی این روش‌های ذکر شده یکسان می‌باشد و آن عبارت است از ایجاد گرما در ناحیه مورد نظر، بدین گونه که با استفاده از انرژی گرمایی از یک طرف رشته‌ای قدیمی کلاژن را تخریب کرده و از طرف دیگر باعث تحریک کلاژن‌سازی جدید می‌شود و در نتیجه قوام و تونیسته پوست افزایش پیدا می‌کند و پوست جوانسازی می‌شود.
ولیکن اشکال مهمی که در این روشها وجود دارد این است که از یک طرف چون رشته‌های کلاژن همانطور که گفتیم از نظر موقعیت مکانی در لایه‌های پایینی پوست هستند پس واضح است که برای رسیدن به این الیاف کلاژنی اجبارا باید از لایه‌های سطحی پوست مثل اپیدرم (Epiderm) عبور کنیم و از طرف دیگر برای تخریب کلاژن‌ها بوسلیه گرما، درجه حرارت راباید آنقدر بالا ببریم (حدود ۷۰-۶۰ درجه سانتیگراد) به این دلیل که رشته‌های کلاژن ها در درجه حرارت ۷۰-۶۰ درجه سانتیگراد شروع به تخریب شدن می‌کند و این درجه حرارت به لایه‌های سطحی پوست آسیب‌های می‌رساند بطوریکه بعنوان مثال با لیزر co2 ممکن است عوارضی مثل سوختگی – زخم – لک و... در سطح پوست ایجاد شود. با ابداع تکنولوژی فوق پیشرفته و جدید هایفو (HIFU) که بوسیله امواج صوتی اولتراسوند  (ultraso…) عمل می‌کند ما قادریم بدون اینکه هیچ نوع آسیبی به سطح پوست بزنیم انرژی امواج صوتی اولتراسوند را بطور دقیق و حساب شده به رشته‌های که در لایه‌های زیرین پوست  هستند برسانیم یعنی بدون اینکه اصلا به سطح پوست آسیب برسانیم (که اینامتیاز ارزشمند روش هایفو می‌باشد) می‌توانیم به عمق دلخواه و تعیین شده ای در زیر پوست انرژی صوتی را برسانیم.

  

مکانیسم عملکرد تکنولوژی هایفو (HIFU ) چیست؟

HIFU  مخفف  High Intesity Focused Ultra Sound بدین معنی که با این تکنولوژی فوق مدرن می‌توانیم بطور کاملا دقیق و محاسبه شده ای انرژی امواج صوتی را در عمق دلخواهی در لایه‌های زیرین پوست متمرکز (Focuse ) کنیم بدون اینکه هیچ گونه آسیبی به سطح پوست بزنیم. مثالی برای درک بهتر این مطلب می‌توان گفت همان مثال مشهور قدیمی توسط یک ذره بین روی یک برگه کاغذ ما می‌توانیم با حرکت دادن ذره بین (عدسی) در جلوی نور خورشید قرار گرفته شده با جلو و عقب حرکت دادن ذره بین انرژی حرارتی نورخورشید را در یک نقطه دلخواهی از ورق کاغذ که انتخاب می‌کنیم متمرکز و فوکوس کنیم.

سوالات متداول در مورد لیفت صورت و گردن با روش هایفو (HIFU)؟

۱- یک جلسه هایفوتراپی چه قدرت زمانی طول می‌کشد؟
یک جلسه هایفوتراپی بسته به میران افتادگی صورت بطور تقریبی 30 دقیقه زمان نیاز دارد.

۲- طریقه انجام هایفوتراپی چگونه است؟
شخص به آرامی روی صندلی می‌نشیند و پزشک حدود 30 دقیقه دسته  دستگاه  (پروپ) هایفو (HIFU) را درست مثل سونوگرافی معمولی به آرامی روی پوست صورت در جهت‌های خاص روی صورت بیمار حرکت می دهد چون این تکنیک درد غیر قابل تحملی ندارد هیچ نیازی به بیهوشی و بی‌حسی ندارد و حتی نیاز به مالیدن کرم های موضعی بی حسی نمی‌باشد.

۳-  چه موقع اثراتو نتایج هایفوتراپی را می بینیم؟
نکته قابل توجه اینجاست که بلافاصله بعد از اتمام هایفوتراپی شخص بطور واضح لیفت صورت خود را حس می‌کند که به این نتایج، نتایج سریع الاثر هایفو (HIFU) می گوییم.
با توجه به اینکه نتایج لیفتینگ هایفو (HIFU) دو دسته می‌باشد: ۱- نتایج سریع الاثر و ۲- نتایج تاخیری و تدریجی باید بگوییم نتایج تاخیری لیفتینگ هایفو (HIFU) تا حدود سه ماه بعد از انجام هایفو (HIFU) ادامه دارد و تا ۶ ماه بعد نتایج کامل می‌شود.

۴- آیا قبل از انجام هایفو تراپی شخص باید کار خاصی انجام دهد؟
خیر، هیچ کار خاصی لازم نیست انجام شود.

۵- آیا بعد از انجام هایفوتراپی نیاز به استراحت یا بستری می‌باشد؟
خیر، هایفوتراپی یک کار سرپایی می‌باشد و بلافاصله بعد از اتمام جلسه هایفوتراپی شخص می‌تواند به سر کار خود رفته و سایر فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد و نیاز به هیچ نوع استراحت یا بستری نمی‌باشد.

۶- آیا بعد از هایفوتراپی عوارض مثل لک یا زخم روی سطح پوست ایجاد می‌شود؟
خیر، بزرگترین افتخار تکنولوژی هایفو (HIFU) این است که بدون اینکه هیچ آسیبی و عارضه‌ای مثل لک و زخم و ... در سطح پوست ایجاد کند تنها روی لایه‌های زیرین پوست تاثیر می‌گذارد و باعث لیفت صورت و جوانسازی و افزایش قوام پوست می‌شود.

۷- آیا برای انجام هایفو (HIFU) سن خاصی لازم است؟
خیر، برای استفاده از هایفو (HIFUU) اصلا نیاز به سن خاصی نیست بلکه با نظر پزشک بسته به نیاز شخص در جوانان و در افراد مسن هم می‌توان ازز هایفوتراپی استفاده کرد.

۸- آیا روش هایفو (HIFU) ماندگار است؟
بله، اما میزان ماندگاری آن بسته به ۱- سن شخص ۲- جنسیت فرد ۳- میزان افتادگی و شلی پوست فرد متفاوت است.
البته بطور تقریبی می‌توان گفت نتایج هایفو حدودا تا ۲ سال ماندگار است ولی اگر شخص بخواهد نتایج و اثرات ماندگارتر و دائمی‌تری از آن بگیرید با توجه به درجه افتادگی پوست که توسط پزشک شخص تعیین می‌شود با فواصل زمانی خاص تکرار شود.

۹- هایفوتراپی در چه کسانی نباید انجام شود؟
۱-  وجود زخم باز یا آکنه کستیک در محل
۲- وجود استنت فلزی یا وسایل الکتریکی در نواحی صورت و گردن
۳- در افراد مبتلا به بیماریهای صرع و ...

 

۱۰-چه عاملی موجب بروز افتادگی پوست می‌شود ؟

کلاژن و الاستین، فاکتورهای اصلی حفظ قوام و الاستیسیته پوست هستند. افزایش سن، مصرف سیگار وکافئین ، مواجهه با نور خورشید واسترس، از عوامل اصلی کاهش میزان ساخت کلاژن والاستین در پوست و لایه SMAS* هستند.

این عوامل در کنار تاثیر نیروی جاذبه زمین ، موجب بروز شلی وافتادگی پوست خواهند شد.

SMAS: Superficial Muscular Aponeurotic System----------------

SMAS لایه نازکی از جنس بافت همبند است که درست در زیر پوست وروی عضله قرار دارد. SMAS  ، لایه هدف در لیفتینگ، با ایجاد برش جراحی اقدام به کاهش مساحت این لایه می‌نمایند.

( علاوه بر جراحی ، تنها سیستمی که می‌تواند موجب کاهش مساحت لایه SMAS ، شود تکنیک هایفوتراپی است. هایفوتراپی علاوه بر کاهش مساحت، میتواند موجب افزایش قوام والاستییسته SMAS  نیز بشود که این امر، خود تاثیر بسزایی در لیفتینگ پوست صورت و گردن خواهد داشت. )

۱۲-هایفو تراپی چیست و چرا هر روز برتعداد طرفداران آن در دنیا افزوده می‌شود؟

جدیدترین روش لیفتینگ غیرتهاجمی در دنیا است، بطوریکه تاثیر درمانی این روش، قابل مقایسه با روش های جراحی در دنیا می‌باشد.

تاثیر گذاری  چشمگیر هایفوتراپی، در کنار عدم بازگشت نتایج درمانی، فقدان دوره نقاهت وعدم وجود عوارض جانبی، موجب افزایش روزافزون طرفداران این روش درمانی شده است.

گروه بزرگی از طرفداران هایفوتراپی  را هنرپیشه ها و افراد مشهور تشکیل می‌دهند. این افراد همواره به دنبال راهکارهایی هستند که در کنار دستیابی به لیفتینگ و جوانسازی موثر ، چهره آنها را غیرطبیعی نکرده ، تغییری در حرکت عضلات صورت آنها بوجود نیاورد.

۱۳-هایفوتراپی  تنها تکنیک غیر جراحی مختص لیفتینگ پوست است. این تکنولوژی بطور انتخابی، بر روی لایه اصلی مسئول بالا کشیدن پوست ( لایه SMAS ) اثر می‌گذارد.

تا قبل از به روی کارآمدن هایفو، هیچ روشی بجز روش جراحی، امکان دسترسی به لایه SMAS را نداشت، لذا تاثیر سایر روش‌ها در بالا کشیدن پوست، تنها با افزایش مختصری در قوام و الاستیسیته پوست بوجود می‌آمد. خوشبختانه با بکارآمدن تکنیک هایفوتراپی ، تنها افرادی مجبور به انجام لیفتینگ به روش جراحی هستند که افتادگی‌های پوست در آنها موجب آویزان شدن شدید پوست صورت و گردن شده باشد.

در لیفتینگ به روش جراحی، پوست را برش داده ، لایه SMAS، را کشیده، اضافه آن، توسط برش جراحی جدا می‌شود .

این روش بیشترین میزان لیفتینگ را ایجاد می‌کند اما با عوارضی نظیر غیر طبیعی شدن چهره، باقیماندن اسکار (خط برش جراحی ) امکان ریزش موهای سر در ناحیه برش وعوارض و خطرات ناشی از جراحی همراه می‌باشد.

۱۴-هایفوتراپی با چه مکانیسم‌هایی موجب لیفتینگ می‌شود ؟

کاهش مساحت فوری ودائمی لایه SMAS، که موجب بالا کشیدن پوست می‌شود .

افزایش قوام والاستیسیته لایه SMAS ، که  موجب بالا نگه داشته شدن پوست می‌شود.

تحریک ساخت  کلاژن و الاستین در لایه‌های مختلف پوست ، که موجب جوانسازی وافزایش قوام و الاستیسیته پوست می‌شود.

۱۵-هایفوتراپی  چه کاربردهایی دارد :

  •  لیفتینگ  صورت و گردن
  •   افزایش قوام پوست
  •   جوانسازی
  •    از بین بردن چین و چروک ریز ، چروک‌های ظریف اطراف چشم ها
  •   بالاکشیدن ابروها
  • رفع افتادگی پلک ها با بالاکشیدنعضله پیشانی (فرونتالیس)
  •  رفع افتادگی گردن
  •  رفع افتادگی ناحیه تحتانی صورت (ساب منتال)
  •  خوش فرم کردن  V-Line (زاویه فک تحتانی )

۱۶-چه مدت پس از انجام هایفوتراپی، نتیجه درمان مشخص می‌شود ؟

تاثیر هایفوتراپی دو بخش دارد ، یکی تاثیر فوری و دائمی، که به علت کاهش مساحت لایه SMAs، ایجاد می‌شود. تاثیر فوری و فوق العاده این بخش  از درمان تا حدی است که پس از کار بر روی یک نیمه از صورت و گردن، تفاوت آن با نیمه دیگر ، کاملا مشهود و واضح است.

بخش دوم درمان، مربوط یه تحریک فیبروبلاست‌ها به ساخت کلاژن والاستین است، که موجب جوانسازی وافزایش قوام پوست ولایه SMAS می‌شود. نتایج این پروسه از یک ماه پس از درمان آغاز شده، سه ماه بعد چشمگیر بوده تا شش ماه بعد به حداکثر میزان خود خواهد رسید.

۱۷-کدام یک از نواحی صورت را می‌توان با هایفوتراپی لیفت نمود ؟

تمامی قسمت‌های گردن، غبغب وصورت، به جز ناحیه ای که بر روی غده تیروئید قرار دارد، قسمتهای داخلی  کره چشم، قابل انجام لیفتینگ با دستگاه هایفو می‌باشند.

۱۸-به چه مراقبت‌ها و آمادگی‌هایی قبل از انجام هایفوتراپی نیاز است؟

به هیچگونه مراقبت و آمادگی خاصی قبل از انجام این روش نیازی نیست و تنها از فرد خواسته می‌شود در صورت مصرف داروهای ضدلک و لایه بردار ، مصرف این داروها را از سه روز قبل قطع نماید.

 ۱۹-بیمار چه زمانی پس از هایفوتراپی می‌تواند به کار و زندگی روزمره بازگردد؟

از آنجایی که این روش بر  روی لایه‌های عمقی اثر می‌کند، قرمزی و تورم نداشته، فرد می‌تواند بالافاصله پس از اتمام جلسه درمانی، به کار و زندگی روزمره خود بازگردد.

۲۰-مراقبت‌های پس از انجام هایفوتراپی کدامند؟

از فرد خواسته می‌شود صورت و گردن خود را با آب سرد و بدون استفاده از ماده شوینده شستتشو داده، از کرم مرطوب کننده وضدآفتاب مناسب استفاده نماید.

۲۱-چه افرادی مجاز به استفاده از روش هایفوتراپی نمی‌باشند؟

خانم‌های باردار، مبتلایان به دیابت کنترل نشده، مبتلایان به بدخیمی‌ها و وجود ضایغه پوستی ناشناخته در محل انجام پروسه، از موارد منع درمان با هایفو می‌باشند.

۲۲-مدت دوام اثر هایفوتراپی چقدر است؟

ار آنجایی که کاهش مساحت لایه SMAS، اثری ماندگار و غیر قابل بازگشت است، نتایج درمانی هایفوتراپی موقتی نبوده، تاثیری ماندگار دارد، اما با توجه به غیرقابل  اجتناب بودن پروسه پیری و تاثیر نیروی جاذبه زمین برافتادگی پوست، احتمال نیاز به تکرار  درمان به علت افزایش سن، در سال‌های آتی وجود دارد.

۲۳- فاصله زمانی میان تزریق ژل و بوتاکس با هایفوتراپی به چه صورت است؟

با توجه به کاهش عمر ژل و بوتاکس  توسط درمان‌های افزاینده دما در پوست، توصیه می‌شود ابتدا هایفوتراپی برای بیماران انجام شده، سپس اقدام به تزریق  ژل و بوتاکس نمایید. اما اگر هایفوتراپی برای بیمار انجام شده باشد، از روز بعد بدون محدودیت  می‌توان ژل یا بوتاکس را برای وی تزریق کرد.

۲۴-بیماری که اقدام به انجام لیفتینگ  با دستگاه هایفو می‌نماید ، آیا می‌تواند جهت مقاصد درمانی دیگر، نظیر از بین رفتن اسکارهای آکنه (جای جوش و جای تبخال) از دستگاههای دیگری نظیر لیزرهایCo2 Fractional  نیز استفاده نماید ؟

بله ، یک روز پس از هایفوتراپی هیچ گونه محدودیتی در استفاده از سایر روشهای درمانی وجود ندارد.

۲۵-آیا افتادگی پلک‌ها را می‌توان با هایفوتراپی درمان کرد؟

از آنجایی که امواج HIFU قابل استفاده در داخل کره چشم نمی‌باشد، تنها اگر افتادگی پلک ها با بالا کشیده شدن عضله پیشانی قابل اصلاح باشد، میتوان بیمار را با هایفوتراپی درمان کرد.

۲۶-چند روز پس از هایفوتراپی میتوان از کرم‌های آرایشی استفاده کرد؟

بالافاصله پس از اتمام درمان  و بعد از استفاده از کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب مناسب، می‌توان از کرم‌های آرایشی، بدون هیچ گونه محدودیتی استفاده نمود.

۲۷-علیرغم تک جلسه‌ای بودن هایفوتراپی، اگر فردی مایل به تکرار درمان جهت دستیابی به نتایج بیشتر باشد، حداقل فاصله بین دو جلسه درمانی چقدر است؟

هایفوتراپی روشی تک جلسه‌ای است و نیازی به تکرار درمان ندارد، اما اگر فردی مایل به تکرار جلسه درمانی، جهت دستیابی به لیفتینگ بیشتر باشد، می‌تواند شش ماه بعد، نسبت به تکرار درمان اقدام نماید.

۲۸-عوارض جانبی احتمالی هایفوتراپی کدامند؟

اگر فرد دارای پوستی بسیار حساس باشد، تنها احتمال بروز مختصری اریتم (قرمزی) در پوست ناحیه تحت درمان وجوددارد، که با استفاده از کرم ترمیم کننده، در کمتر از یک ساعت محو خواهد شد.