میکرودرم ابریژن چیست ؟

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف، لایه‌ی سطحی پوست شما برداشته می‌شود. بعد از التیام کامل، لایه‌ی سطحی جدید زیباتر، یکدست‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.


جلسه درمانی برای صورت بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و برای گردن حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. در طول جلسه‌ی درمانی دردی نخواهید داشت و نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست. بعد از درمان ممکن است کمی تورم یا احساسی مشابه آفتاب سوختگی داشته باشید که طی چند روز تخفیف یافته و برطرف می‌شود.


برای رسیدن به بهترین نتایج جوانسازی، بین ۵ تا ۱۶ جلسه درمانی نیاز است. این جلسات به صورت هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهانه انجام می‌شوند. فواصل بین جلسات درمانی به اهداف، دلیل درمان و همچنین نوع پوست شما بستگی دارد. نتایج جوانسازی این روش دائمی نیست و نیاز به تمدید دارد.


 میکرودرم ابریژن برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ مورد تایید سازمان FDA قرار گرفت. از آن زمان تا به حال، صدها ابزار مختلف برای این روش درمانی ساخته شده‌اند. برای همین راه‌های مختلفی برای انجام میکرودرم ابریژن وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:


دستی نوک الماسی (Dimond-tip Handpiece)

دستی نوک الماسی ابزاری برای لایه برداری و انجام میکرودرم ابریژن است. این وسیله به شکلی طراحی شده که با ملایمت سلول‌های مرده‌ی و لایه شاخی پوست را جدا کند. همزمان با این کار، سلول‌های کنده شده به درون دستی، مکیده می‌شوند.


عمق لایه برداری در این روش به فشاری که روی دستی گذاشته می‌شود و همچنین به میزان ماندن ساکشن (مکنده) بر روی پوست بستگی دارد. این اپلیکاتور میکرودرم ابریژن معمولاً برای نواحی حساس پوست (مثل مناطق پیرامون چشم‌ها) استفاده می‌شود.


کریستال میکرودرم ابریژن

در این روش از دستی ویژه‌ای استفاده می‌شود که همزمان با حرکت و مالش پوست، کریستال‌های بسیاری ظریفی را روی پوست می‌ریزد. مشابه با روش الماسی، کریستال‌ها باعث جدا شدن سلول‌های مرده می‌شوند و ساکشن دستگاه سلول‌های کنده شده را جمع‌آوری می‌کند.


در این روش از کریستال‌های مختلفی استفاده می‌شود که معمولاً از جنس آلومینیوم اکسید یا سدیم بیکربنات هستند.


میکرودرم ابریژن


هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن روشی جدید است که در آن از کریستال‌ها استفاده نمی‌شود. در این روش از تکنیک افیوژن پوستی همزمان استفاده می‌کنیم. یعنی در آن واحد سلول‌های مرده پوست کنده شده و مواد درمانی ویژه و بسیار مفیدی را به پوست وارد می‌کنیم. هیدرودرم ابریژن باعث تحریک کلاژن سازی و افزایش خونرسانی به پوست می‌شود. یعنی پوست با سرعت بیشتری خوب می‌شود و اثرات جوانسازی به حداکثر ممکن می‌رسند.


کاربردها و فواید میکرودرم ابریژن

هدف از میکرودرم ابریژن، رسیدن به پوستی جوان، نرم، درخشان و یکدست است. مراجعین میکرودرم ابریژن معمولاً برای رفع مشکلات زیر به کلینیک اسمان مراجعه می‌کنند:


چین و چروک‌های سطحی و ظریف

شل شدن پوست

ناهماهنگی در رنگ پوست

ناهماهنگی در بافت پوست

خال‌ها و ضایعات قهوه‌ای رنگ ناشی از افزایش سن

لکه‌های تیره‌ای که بعد از درمان آکنه به جا می‌مانند

جای زخم یا اسکار

ملاسما

راهنمای درمانی متقاضیان میکرودرم ابریژن

توصیه های پیش از درمان

قدم اول پیش از درمان، مشاوره با پزشکان متخصص کلینیک اسمان است. می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا سایت مجموعه با کارشناسان ما در تماس باشید و برای مشاوره تخصصی با پزشکان ما وقت بگیرید. در جلسه مشاوره موارد زیر به شما توضیح داده می‌شود:پیش‌بینی نتایج میکرودرم ابریژن

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز

عوارض جانبی احتمالی

عوامل خطرساز

هزینه

علاوه بر این موارد پزشک به دقت پوست شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که میکرودرم ابریژن انتخاب خوبی برای شماست. همچنین تصاویر قبل و بعد کسانی که در کلینیک اسمان میکرودرم ابریژن انجام داده‌اند به شما نشان داده می‌شود.


مراقبت‌های پیش از درمان

از آن‌جایی که این روش بسیار کم‌تهاجمی و ایمن است، نیازی به مراقبت‌های سفت و سخت پیش از درمان ندارد. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که حداقل تا یک هفته پیش از درمان آفتاب نگرید، سولاریوم نروید و از کرم‌های برنزه کننده هم استفاده نکنید. همچنین از کرم‌ها و ماسک‌های صورت لایه بردار تا سه روز قبل از جلسه درمانی نباید استفاده کنید.


توصیه های پس از درمان

مراقبت و ریکاوری

ریکاوری بعد از میکرودرم ابریژن بسیار سریع است و تقریباً بلافاصله می‌توانید به کارهای روزمره خود مشغول شوید.


مرطوب نگه داشتن و استفاده از کرم‌های مناسب بسیار مهم است. حداقل تا یک روز بعد نباید از محلول‌ها، کرم‌ها و سایر داروهای موضعی ضد جوش و آکنه استفاده کنید. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب بی‌نهایت اهیمت دارد. تا چند هفته بعد از درمان، پوست شما نسبت به پرتوهای مضر خورشید بسیار حساس است.


میکرودرم ابریژن

نتایج درمان

بیشتر مراجعین برای رسیدن به نتایج دلخواه به چند جلسه درمانی نیاز دارند. به طور خاص برای جوانسازی پوست، معمولاً بعد از ۵ تا ۱۶ جلسه‌ی درمانی به نتایج مطلوب می‌رسیم. البته بعد از هر جلسه تغییرات خوبی در پوست اتفاق می‌افتد که می‌توانید در آینه آن‌ها را ببینید و لذت ببرید. بعد اتمام دوره‌ی درمان، پوست درخشان، جوان و نرم‌تر خود را تحسین خواهید کرد.


فاصله جلسات

همانطور که گفتیم جلسات میکرودرم ابریژن به شکل هفتگی، یک هفته در میان یا ماهانه انجام می‌شود. چون در این روش تنها لایه‌ی سطحی پوست را درمان می‌کنیم، پوست به سرعت التیام می‌یابد.در مورد بسیاری از مراجعین، این فرآیند یک هفته زمان می‌برد. در برخی موارد هم التیام کامل پوست ۲-۳ هفته طول می‌کشد که در این صورت جلسات باید به صورت دوهفته یکبار یا ماهانه انجام شود.


ماندگاری نتایج

متاسفانه هیچ کدام از روش‌های جوانسازی پوست دائمی نیستند. علت این است که در تمامی درمان‌ها، فرآیند پیری پوست متوقف نمی‌شود؛ بلکه تنها ظاهر پوست بهبود می‌یابد. البته نتایج برخی از روش‌های جوانسازی مثل تزریق چربی تا چندین سال دوام می‌آورد.


نتایج میکرودرم ابریژن موقتی هستند و معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه دوام دارند. هرچه بیشتر مراقب پوست خود باشید، نتایج ماندگارتر خواهند بود. همچنین نیاز است که جلسات ترمیمی را ۳ تا ۶ ماه یکبار انجام دهید. حفظ رطوبت، پاکیزه نگه داشتن پوست و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب باعث افزایش ماندگاری نتایج میکرودرم ابریژن می‌شوند.


هزینه درمان با میکرودرم ابریژن

هزینه هر جلسه در کلینیک خانه سفید به طور متوسط ؟؟ تومان است. معمولاً هزینه تکنیک‌های مختلف میکرودرم ابریژن با هم تفاوت دارند. هزینه‌ی دقیق در جلسه مشاوره به شما اعلام خواهد شد. همچنین می‌توانید برای اطلاع از تخفیف‌ها و جشنواره‌ها صفحه‌ی اینستاگرام کلینیک را دنبال کنید.


عوارض میکرودرم ابریژن

کسانی که برای درمان جوش و آکنه از داروهای ایزوترتونین استفاده می‌کنند، باید ۶ تا ۱۲ ماه (بسته به نظر پزشک) مصرف دارو را قطع کنند. این داروها خطر عوارض جانبی (مثل زخم شدن) را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. همچنین باید بدانید که این روش برای درمان جوش‌های عمیق موثر نیست.


اگر روی پوست خود لکه‌ها یا ضایعاتی را مشاهده کردید که در حال رشد هستند، خونریزی می‌کنند یا به هر شکل دیگری تغییر کرده‌اند، حتماً به اطلاع پزشک برسانید. این علایم می‌توانند نشانه‌ی بیماری‌ها یا سرطان پوست باشند و در این صورت میکرودرم ابریژن نباید انجام شود.


تا چند روز بعد از جلسه درمانی ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:


ورم پوست

قرمزی پوست مشابه با آفتاب سوختگی

کبودی

احساس سوختگی یا سوزن سوزن شدن پوست

افزایش حساسیت به آفتاب

همه‌ی عوارض بالا موقتی هستند و طی چند روز ناپدید می‌شوند. میکرودرم ابریژن می‌تواند عوارض وخیم‌تری هم داشته باشد؛ مثل زخم شدن پوست. این عوارض معمولاً ناشی از خطای پزشکی در انتخاب کاندیدای مناسب یا اجرای فرآیند درمانی است. اگر سابقه‌ی ایجاد زخم‌های گوشتی یا ضعف در التیام زخم‌های پوستی دارید، کاندیدای مناسبی برای این روش نیستید. همچنین اگر سابقه‌ی تبخال زدن دارید، ممکن است بعد از جلسه‌ی درمانی، ویروس عامل بیماری فعال شود و تبخال بزنید.


میکرودرم ابریژن در خانه و آرایشگاه

میکرودرم ابریژن هم توسط پزشکان و متخصصین پوست انجام می‌شود و هم توسط افرادی مانند آرایشگران و کارشناسان زیبایی پوست. حتی خودتان هم می‌توانید با استفاده از بسته‌های خانگی، این درمان را انجام دهید. منتها بین اثرگذاری روش‌های کلینیکی با غیرکلینیکی فاصله‌ی زیادی هست.


ممکن است میکرودرم ابریژن اصلاً روش جوانسازی مطلوبی برای پوست شما یا راه حل مناسبی برای مشکلات پوستی‌تان نباشد. در حالت اول امکان بروز عوارض جانبی به شدت زیاد می‌شود و در حالت دوم درمان شما بی‌فایده بوده و دچار زیان مالی می‌شوید. به همین علت توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید این کار را در منزل یا آرایشگاه انجام دهید، حتماً پیش از اقدام با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید. همچنین از پزشک در مورد عوارض جانبی روش‌های خانگی و آرایشگاهی و راه‌های درمان آن‌ها سوال کنید.